AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BÁTOR TÁBOR

W 2005 roku w Budapeszcie Fundacja Bátor Tábor (www.batortabor.hu) zorganizowała pierwszą Aukcję Sztuki Współczesnej. Początkowo pomyślana jako wydarzenie charytatywne, z biegiem lat Aukcja przekształciła się w jedno z najbardziej znaczących wydarzeń węgierskiego rynku handlu sztuki. Wielkoduszność uczestników Aukcji opiera się na autorytecie zdobytym przy współpracy z wyjątkowo przyjaznym środowiskiem artystycznym, wymianie doświadczeń pomiędzy artystami oferującymi swoje unikatowe prace, wzajemnej rekomendacji oraz szlachetnym intencjom uczestników. Zaakceptowanie pracy do wyboru aukcyjnego to dla artysty wyróżnienie, które niesie za sobą uznanie i poważanie, zaś nabycie dzieł przez licytujących jest gwarancją realnej jakości, wypracowanej przez organizatorów Aukcji Sztuki Współczesnej Bátor Tábor.

Inspirując się węgierskim wydarzeniem, w październiku 2013 r. w Warszawie odbyła się pierwsza polska edycja Aukcji Bátor Tábor, której profil, poziom i cele były odwzorowaniem Aukcji w Budapeszcie. W związku z niezwykłym sukcesem jaki odniosła (zebrano ponad 110 tys. zł) postanowiono na stałe wpisać ją w kalendarz najważniejszych wydarzeń polskiej Fundacji.

Podobnie jak w przypadku budapeszteńskiej Aukcji, w Polsce lista zaproszonych artystów sporządzana jest przez Jury krajowej i międzynarodowej rangi. Rekomendacja artystów i wybór prac dokonywany jest przy współpracy z najbardziej profesjonalnymi galeriami sztuki współczesnej, muzeami oraz indywidualnymi specjalistami. Osoby wchodzące w skład jury reprezentują następujące instytucje: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Raster Gallery, Starter Gallery, Leto Gallery oraz School of Form.

Jak co roku całość dochodu z wydarzenia zostanie przeznaczona na organizację nieodpłatnych obozów w Hatvan (Węgry), opartych na terapii rekreacją  dla dzieci oraz rodzin dzieci cierpiących na choroby nowotworowe, cukrzycę, idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) oraz hemofilię.

Zmarły niedawno aktor, zdobywca nagrody Oscara Paul Newman 20 lat temu w Connecticut (USA) założył swój pierwszy wymarzony obóz. Miejsce to stało się fundamentem stowarzyszenia SeriousFun Children’s Network (wcześniej: Association of Hole in the Wall Camps), które dziś zrzesza terapeutyczne obozy rekreacyjne dla ciężko chorych dzieci na całym świecie. Od 2007 roku członkiem stowarzyszenia jest także Bátor Tábor, który wraz z biegiem lat staje się największym na świecie rodzinnym rekreacyjnym obozem terapeutycznym.

Na naszych obozach rocznie ponad 1000 obozowiczów ma szansę wziąć udział w zajęciach, w których – ze względu na swój stan zdrowia – nie mogliby uczestniczyć nigdzie indziej. W Bátor Tábor mogą jeździć konno, strzelać z łuku, biorą udział w zajęciach muzycznych, fotograficznych, przyrodniczych, warsztatach rękodzieła i kursach teatralnych, a także w programach prowadzonych na torze wspinaczkowym. Istotą wszystkich zajęć jest doświadczenie przez dzieci sukcesu. Ma to zbawienny wpływ na ich poczucie własnej wartości i dzięki temu na proces zdrowienia. Dzięki bliskiej współpracy ze szpitalami w Europie Wschodniej od początku działalności Bátor Tábor odwiedziło nas ponad 732 000 obozowiczów i członków ich rodzin.